21-01-2020 r. Wersja do wydruku  

75. rocznica wyzwolenia Dolska

 

 

 

Wydarzenia z lat II wojny światowej na stałe zapisały się w pamięci dolszczan. To w jej trakcie, 20 października 1939 roku, w ramach Operacji Tannenberg na ksiąskim rynku rozstrzelano 10 mieszkańców gminy Dolsk: Alojzego Burdajewicza, Ignacego Bielerzewskiego, Tadeusza Bielerzewskiego, Antoniego Jędrzejczaka, Ludwika Kossowicza, Andrzeja Mazurkiewicza, Jaromira Milickiego, Stanisława Nowaka, Tomasza Paula i Andrzeja Święcickiego. Niektórzy z mieszkańców nie wystrzegli się osadzenia w niemieckich obozach koncentracyjnych: Auschwitz-Birkenau, Mauthausen, Gross-Rosen, Dachau, Buchenwald, Gusen, Ravensbrück, Nauengame czy Oranienburg. Będąc nękani przez okupanta, żyjąc w ciągłym strachu, musząc dostosowywać się do restrykcyjnych rozporządzeń dotyczących każdej dziedziny życia i nierzadko patrząc na śmierć najbliższych, dolszczanie przetrwali najcięższe czasy. W styczniu 1945 roku pojawiła się nadzieja na wolność, a potęga III Rzeszy zaczęła się wykruszać. Okupacyjna administracja została zlikwidowana, a kontrolę w miastach objęły Komitety Obywatelskie. 21 stycznia 1945 roku doszło do symbolicznego przekazania przez Burmistrza Koppe władzy nad miastem władzom polskim, z Janem Poprawskim na czele.

 

Dziś, pamiętając o naszych Bohaterach, którzy oddali swe życia za wolność Ojczyzny, chcemy uczcić 75. rocznicę wyzwolenia Dolska spod okupacji hitlerowskiej.

 

 

 

 

 

Wybieranie zakładników na rynku w Dolsku, 1942 r.

 

 

 

Obywatele ziemi dolskiej i ksiąskiej rozstrzelani 20.10.1939 r. na rynku w Książu Wielkopolskim.

 

 

 

Obchody dnia zwycięstwa 9.05.1945 r. - na trybunie przemawia oficer Armii Czerwonej i komendant wojenny miasta – Zajączkowski, przed trybuną stoją: pierwszy od lewej, późniejszy burmistrz - Józef Chmielewski; pierwszy z prawej ówczesny burmistrz - Jan Poprawski, któremu niemiecki burmistrz Koppe oddał władzę.

 

 

 

Legitymacja i odznaka przyznawana przez władze PRL byłym więźniom obozów koncentracyjnych.

 

 

 

Zaświadczenie z Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka dla byłego więźnia obozów koncentracyjnych.


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.