18-11-2019 r. Wersja do wydruku  

Mszczyczyn

 

 

 

Duża wieś położona 6 km na południe od Dolska, w sąsiedztwie drogi do Borku Wlkp. Do tutejszego sołectwa należy też folwark Gajewo. Miejscowość przytaczana w dokumentach po raz pierwszy w 1421 r. jako własność szlachecka. Ówczesna nazwa Mssziczino. Wtedy istniał tutaj młyn. W XV w. wieś była własnością Mikołaja Mszczyczyńskiego, następnie właścicielami byli jego synowie. Pod koniec XV w. właścicielem był Piotr Miłosławski z Nowego Miasta, a następnie Jan Rozdrażewski. W XVI w. udziały w majątku Mszczyczyn mieli: Jan Grabowiecki, jego żona – Urszula Poniecka, Maciej z Lubiatowa i Jan Włostowski. W 1563 r. stały tam 2 młyny o dwóch kołach, zaś wzmianka z 1575 r. mówi o jednym młynie wodnym. Na początku XVIII w. Mszczyczyn był własnością rodziny Zakrzewskich, później Kowalskich, a ostatnimi właścicielami była rodzina Żółtowskich. W 1946 r. majątek upaństwowiono.

 

Do dzisiaj zachował się budynek dworu z XVIII w. Został zaadaptowany na mieszkania. Obok znajduje się park podworski z końca XVII w. o pow. 6,28 ha. Rośnie tam ponad 100 dębów szypułkowych. Niedaleko zachowały się 2 okazy pomnikowe klonów polnych. Wiosną można znaleźć tu kwitnące zawilce gajowe oraz chronioną lilię złotogłów.

 

Do parku przylega zespół folwarczny z pierwszej połowy XIX w. Do dziś zachowały się: rządcówka, stajnia, magazyn, obora, stolarnia, cielętnik, stodoła, spichrz oraz mur obwodowy. Oficyna pochodzi z 2 połowy XIX w.

 

We wsi znajduje się szkoła z 1924 r.

 

W 1984 r. do użytku został oddany dom socjalny. W sali widowiskowej odbywają się spotkania integracyjne oraz zabawy dla społeczności Mszczyczyna i okolic. Przy drodze do Studzianny stoi kapliczka z figurą Matki Boskiej z końca XIX w.

 

 

 

 

1 września 2019 r. mieszkańcy Mszczyczyna i okolic wzięli udział w uroczystym otwarciu skweru im. Sebastiana Grabowieckiego. Przecięcia wstęgi dokonali: sołtys wsi – Pani Sabina Hoffmann, zastępca sołtysa – Pani Henryka Urbańska oraz mieszkanka wsi – Pani Dorota Jańczak.

 

 

 

 

Licznie zgromadzeni goście wysłuchali krótkiej biografii Sebastiana Grabowieckiego (poety, duchownego, żołnierza, i sekretarza Stefana Batorego) przygotowanej przez mieszkanki Mszczyczyna.

 

 

 

Źródła tekstu:

Zbigniew Szmidt, Atrakcje turystyczne ziemi śremskiej

Zdzisława Dłużak, Dolsk moje miasto

Zdjęcia: UMiG Dolsk


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.