25-08-2014 r. Wersja do wydruku  

Dożynki Gminne - Wieszczyczyn 2014

 

 

 

 

 

 

Gminne Dożynki Dolsk-Wieszczyczyn, które odbyły się w minioną niedzielę - 24 sierpnia 2014 roku - rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna, którą w Kościele p.w. Św. Rocha w Wieszczyczynie odprawił Ks. Proboszcz Wojciech Morasz w koncelebrze z ks. Tomaszem Bulińskim, proboszczem parafii p.w. św. Michała Archanioła w Dolsku oraz ks. Seniorem Kanonikiem Ryszardem Jankowiakiem.

 

 

ZOBACZ GALERIĘ: MSZA ŚWIĘTA

 

 

Po mszy świętej, rozpoczął się barwny korowód maszyn rolniczych, na czele którego jechali Starości Dożynkowi Pani Małgorzata Stachowska i Pan Karol Pepliński, a młodzież niosła piękny Dożynkowy Wieniec. Korowód poprowadził wszystkich gości na plac dożynkowy. Nie sposób w tym momencie nie wspomnieć, że miejscowość została pięknie przystrojona, można było zobaczyć kolorowe scenki okolicznościowe, dekoracje domów i pobocza dróg.

 

W klimat obrzędów dożynkowych wprowadził nas zespół regionalny „Borkowiacy” W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Dolsk Henryka Litka przybyłych gości powitał prowadzący uroczystości dożynkowe Witold Opielewicz - kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dolsku. Szczególne słowa powitania zostały skierowane do Pana Marka Woźniaka - Marszałka Województwa Wielkopolskiego, który odpowiadając na skierowane zaproszenie, uświetnił swoją osobą nasze rolnicze święto. Ciepło witaliśmy także włodarzy powiatu na czele z Panem Starostą Piotrem Rutą, Pana Adama Lewandowskiego Burmistrza Śremu, Radnych Rady Miasta i Gminy Dolsk z Panią Przewodniczącą Janiną Pawełczyk na czele, sołtysów, kierowników jednostek organizacyjnych a nade wszystko rolników, dla których wczorajsze święto ma zawsze szczególny wymiar.

 

Obrzędy tradycyjnie obejmowały uroczyste przekazanie chleba Burmistrzowi Henrykowi Litka przez starostów dożynkowych, dzielenie chleba oraz obtańcowanie wieńca. Mieszkańcy wsi Wieszczyczyn obdarowali chlebkami dożynkowymi zaproszonych gości, radnych oraz przedstawicieli sołectw, dołączając do tego tematyczne przyśpiewki. Wykonywała je Pani Dorota Drąg przy akompaniamencie Pana Grzegorza Urbańskiego.

 

 

ZOBACZ GALERIĘ: SCENKI DOŻYNKOWE

 

 

Oficjalne uroczystości zakończyło wystąpienia Burmistrza Henryka Litka, który podziękował rolnikom za trud włożony w pracę na roli oraz Pani Sołtys i mieszkańcom wsi Wieszczyczyn za wysiłek włożony we współorganizowanie uroczystości dożynkowych. Podziękowania dla rolników w swoim przemówieniu zawarł także Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

 

Część artystyczną, rozpoczął występ grupy przedszkolaków z Wieszczyczna oraz dzieci i młodzieży z świetlicy działającej w Wieszczyczynie, potem prezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Chrząstowa, a podsumowaniem był występ zespołu „Borkowiacy”.

 

Podczas uroczystości dożynkowych ogłoszono także wyniki konkursu na najładniejszy ogródek i zagrodę. Pomysłodawca – Ks. Proboszcz Wojciech Morasz wręczył zwycięzcom nagrody, a zostali nimi Pani Halina Radajewska w kategorii ogródek i rodzina Stachowskich w kategorii zagroda.

 

Goście dożynkowi mogli skorzystać z gastronomii, stoisk wystawowych i handlowych oraz zakupić los na loterii fantowej. Główną nagrodę – telewizor, wygrała Pani Maria Jurga z Masłowa.

 

 

ZOBACZ GALERIĘ: OBRZĘDY DOŻYNKOWE

 

 

Uczestnicy dożynek bawili sie do późnych godzin wieczornych przy muzyce zespołu Tester Blues.


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.