12-08-2014 r. Wersja do wydruku  

100. urodziny Pana Franciszka z Księginek

 

 

 

 

 

 

W poniedziałek 11 sierpnia 2014 roku rocznicę 100-nych urodzin obchodził Pan Franciszek Snella z Księginek.

 

Z okazji tak pięknego Jubileuszu Burmistrz Miasta i Gminy Dolsk - Pan Henryk Litka wraz z Panią Mirellą Godawa – Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Dolsku złożyli Szanownemu Jubilatowi, w imieniu władz samorządowych i lokalnej społeczności, najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju i wielu radosnych chwil przeżywanych w kręgu najbliższych osób.

 

Burmistrz Dolska wraz z bukietem kwiatów wręczył Panu Franciszkowi symboliczny upominek oraz list gratulacyjny. Przekazał także życzenia od Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

 

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Wspominano czasy, w jakich żył Pan Franciszek. Urodził się w Szelejewie w powiecie gostyńskim. Ślub ze swoją przyszłą żoną Franciszką Jankowiak wziął w Dolsku 29 marca 1947 roku po powrocie z wojennej ścieżki swojego życia. Pan Franciszek ma dwie córki, 3 wnuków i 10 prawnuków. Przeżył prawie całe ubiegłe stulecie wraz z jego bagażem trudnych i nieraz bolesnych doświadczeń. Jako 25-letni chłopak, tuż po wybuchu II wojny światowej, został powołany do wojska i skierowany do obrony Modlina. Ranny, trafił do niewoli, skąd udało mu się szczęśliwie powrócić do domu w maju 1940 roku. W latach 1941-1942 został skierowany do pracy w gospodarstwie niemieckim Stadtmeier w Ostrowiecznie. Za swoją działalność i walkę z okupantem w 1943 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Po 4 miesiącach trafił do obozu Mauthausen w Austrii, gdzie doczekał wyzwolenia przez wojska amerykańskie. Po ślubie Pan Franciszek osiadł w Księginkach, z którymi związał swoje losy do dnia dzisiejszego. Mieszka wraz z wnuczką i prawnukami, ciesząc się dobrym zdrowiem.

 

Jest człowiekiem z wielką pogodą ducha i siłą woli, które od zawsze towarzyszyły mu w życiu. Pan Franciszek jest osobą bardzo znaną i poważaną w lokalnym środowisku – dał się dobrze poznać sprawując przez 25 lat funkcję sołtysa Księginek. Jest i zawsze był bardzo pracowitym, radosnym, życzliwym i otwartym na innych człowiekiem.

 

 

Powiększ zdjęcie

 

Powiększ zdjęcie

 

 

 

WAŻNE!

Kliknij na dowolne zdjęcie w celu jego powiększenia.


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.